420 milionów „connected cars” do 2018 r.

420 milionów „connected cars” do 2018 r.

420 milionów „connected cars” do 2018 r.

0 komentarzy 📅04 maja 2014, 09:28

Według IDATE – europejskiej organizacji badającej rynki technologiczne – do roku 2018 zostanie wyprodukowanych ponad 420 mln. samochodów podłączonych do sieci. W raporcie „Connected Cars” przedstawiono analizę strategii producentów samochodów, operatorów sieci komórkowych i dostawców aplikacji. Wymieniono też główne czynniki wzrostu oraz bariery rozwoju branży. W Europie takim czynnikiem mają być regulacje dotyczące bezpieczeństwa (eCall – przyp. eco-driving.info), a w USA moduł 4G (jako standard montowany w samochodach GM).

Pokazane zostały trzy metody umożliwiające samochodowy dostęp do Internetu. Pierwsza, najbardziej oczywista i korzystna technologicznie, to moduł zamontowany na stałe w samochodzie (dziś odpowiedzialny przede wszystkim za rozwiązania FMS). Druga opcja, to użycie smartfona jako modemu lub routera i dostęp do rozrywki lub nawigacji. Trzecia, to połączenie dwóch pierwszych z wyraźnym podziałem na telemetrię (pierwsza) i infotainment (druga).  A wszystko po to, aby umożliwić komunikację pojazdom ze światem zewnętrznym (M2M: bezpieczeństwo, serwis, wsparcie na drodze) oraz Internet dla kierowcy i pasażerów. Analitycy zwracają także uwagę na możliwą zmianę w finansowaniu takich rozwiązań z modelu CAPEX na OPEX i wskazują szanse nowych źródeł przychodu dla producentów aut.

Dla operatorów sieci komórkowych IDATE też dostrzega nowe możliwości związane przede wszystkim ze sprzedażą transmisji danych i dostarczaniem rozrywki. Obecnie jednak główny model biznesowy zdefiniowany jest w relacjach B2B2C (hurtowa oferta mobilnej transmisji danych dla producentów samochodów i oferta detaliczna dla konsumentów). Wyjątkiem jest oferta AT&T (USA) z marca 2014 skierowana wprost do kierowców Audi A3. Operator ten planuje także latem tego roku nową, szerszą ofertę skierowaną bezpośrednio dla rynku masowego.

Strategia operatorów wydaje się być prosta – samochody obok smartfonów, tabletów i komputerów osobistych staną się urządzeniami najczęściej podłączonymi do Internetu. Apple i Google podchodzą do tematu nieco inaczej. Ich celem jest zaistnienie ze swoimi produktami w świecie kierowcy, a dodatkowo dla Google’a możliwość zbierania danych pod kątem reklamy internetowej.

IDATE prognozuje, że przychody związane z „connected cars” mogą przekroczyć w 2018 roku 8 mld EUR, oczywiście pod warunkiem akceptacji rozwiązań i oferty przez rynek. Zadaniem dla wszystkich wymienionych w raporcie stron jest wykazanie nam kierowcom, że takie rozwiązania są potrzebne i poprawią zarówno bezpieczeństwo jak i komfort podróżowania.

Źródło: http://www.idate.org

Opracowanie: Michał Baranowski https://eco-driving.info

Udostępnij artykuł: