Africa Eco Race – powrót do korzeni

Africa Eco Race – powrót do korzeni

Africa Eco Race – powrót do korzeni

0 komentarzy 📅27 grudnia 2017, 21:25

Dwie polskie załogi R-Six Team w Africa Eco Race – 11 etapów, 6500 km

Africa Eco Race to coroczny pustynny północno-afrykański rajd. Historia wydarzenia sięga do roku 2008 roku, kiedy po raz pierwszy grupa zawodników i miłośników „starego Dakaru” postanowiła wypełnić pustkę po przeniesieniu rajdu do Ameryki Południowej. Ideą Africa Eco Race jest przede wszystkim bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i odpowiedzialność ekologiczna. Biwaki organizowane są z dala od miast i lotnisk, a zawodnicy zdani są w walce z pustynią tylko na siebie. Duchem rajdu jest oczywiście współzawodnictwo, ale także wzajemna pomoc i przyjaźń.

Africa ECO Race

Jednym z założeń rajdu jest dbałość o środowisko naturalne i brak jakichkolwiek szkodliwych śladów po imprezie. W trakcie zmagań wykorzystywane są odnawialne źródła energii, a niektóre pojazdy organizatorów rajdu, obsługi technicznej i zawodników wyposażone są w panele słoneczne.  Africa Eco Race to również wsparcie lokalnej społeczności. Organizatorzy rajdu ufundowali w Mauretanii instalacje fotowoltaiczne zasilające szkołę w Nouakchott i bibliotekę w Chinguetti. Dzięki nim posadzono również 3000 drzew eukaliptusowych w Nouakchott. Africa Eco Race to także współpraca z

  • Fabrizio Meoni Foundation – przybory szkolne i zabawki dla afrykańskch dzieci.
  • AMADE Mondiale – lampy solarne dla Afryki (zakład produkcji lamp LAGAZEL w Burkina-Faso zapewnia 100 dodatkowych miejsc pracy, lampy solarne to także poprawa bezpieczeństwa oraz mniejsza emisja CO2),
  • Village Pilote – pomoc dzieciom z rodzin patologicznych.

W akcje charytatywne zawsze aktywnie angażują się także startujący zawodnicy. Oprócz leków, lamp, artykułów szkolnych, ubrań i zabawek, ufundowali między innymi samochody dla misji, a także pomogli zebrać fundusze umożliwiające organizację oddziału kardiochirurgicznego.

Załogi R-Six Team

Po bardzo udanym sezonie regatowym na katamaranie HH66 R-Six Team powraca do startów w rajdach samochodowych. Dwie załogi startujące Fordami Raptor w Africa Eco Race to Robin Szustkowski i Albert Gryszczuk – klasa Open, numer startowy 220 i Robert Szustkowski i Jarosław Kazberuk klasa T2, numer startowy 221.  Trzeba dodać, że jeden z naszych zawodników – Albert Gryszczuk aktywnie działa w Zgorzeleckim Klastrze Energii. Jak mówi: „idea ekologii i rozwój technologii, które można zaobserwować na rajdzie w Afryce stanowią wzór do przeniesienia na poziom lokalny do Polski. Przy trudnościach i niedogodnościach pojawiających się w warunkach pustynnych, wykorzystuje się z powodzeniem panele słoneczne oraz pojazdy napędzane biopaliwami oraz prądem. Jeśli są one w stanie działać i dawać zadowalające efekty w słońcu i piasku Afryki, to tym bardziej sprawdzą się u nas.”

Portal eco-driving.info jest partnerem prasowym startu R-Six Team w Africa Eco Race.

Udostępnij artykuł: