Asystent eco-drivingu – test średniodystansowy

Asystent eco-drivingu – test średniodystansowy

Asystent eco-drivingu – test średniodystansowy

0 komentarzy 📅09 sierpnia 2016, 15:57

Paliwo jest dziś jednym z bardzo znaczących kosztów w bieżącym utrzymaniu samochodu. Kierowcy często narzekają na wysokie spalanie swoich aut, a tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że to ich złe nawyki są tego przyczyną. Szkolenie z eco-drivingu pozwala osiągnąć zadowolenie ze zmniejszenia spalania. W ofertach importerów pojawiają się auta hybrydowe pozwalające uzyskać coraz niższe zużycie. Czy jednak tylko od samochodu zależy spalanie? Pisaliśmy o tym więcej w tekście o oszczędzaniu, ale teraz postaramy się udowodnić, że styl jazdy wpływa znacząco na zużycie paliwa. Tym razem skorzystamy z elektronicznego asystenta eco-drivingu EDA01 (Eco Driving Advisor) polskiej firmy Quasar Electronics. Jest to niewielkie urządzenie komunikujące się z kierowcą za pomocą wyświetlacza i sygnałów dźwiękowych.

EDA01 - wyświetlacz

EDA01 informuje kierowcę o zachowaniu niesprzyjającym ekonomiczniej jeździe: zbyt gwałtowne przyśpieszanie, przeciąganie na obrotach, nieprawidłowo wybrany bieg, zbyt długa praca na biegu jałowym, braku hamowania silnikiem i kilku jeszcze czynnikach. Rozwiązanie przed oddaniem w ręce kierowcy jest szczegółowo dostrajanie pod kątem charakterystyki samochodu oraz specyfiki użytkowania auta.

Konfiguracja biegów

Konfigurowane są optymalne zakresy dla: prędkości na każdym z biegów, obrotów silnika, głębokości oraz dynamiki wciskania pedału gazu. W naszym przypadku potrzebne były dwa spotkania i kilka kilometrów jazd testowych. Dziś zaczynamy test drogowy. Zamierzamy z EDA01 pokonać kilka tysięcy kilometrów, zarówno w mieście jak i na drogach krajowych. Chcielibyśmy uzyskać oszczędności na poziomie około 10%, zakładając, że już jeździmy ekonomicznie (przynajmniej w naszym mniemaniu).

Udostępnij artykuł: