Auta ekologiczne – rodzący się trend czy krótkotrwała moda?

Auta ekologiczne – rodzący się trend czy krótkotrwała moda?

Auta ekologiczne – rodzący się trend czy krótkotrwała moda?

0 komentarzy 📅08 sierpnia 2017, 22:27

Samochody ekologiczne mają stopniowo wypierać z rynku auta o napędzie konwencjonalnym. Czy faktycznie hybrydy i pojazdy elektryczne mogą się przyczynić do zmiany na rynku motoryzacyjnym i obniżenia emisji szkodliwych substancji?

Wydarzenia ze świata motoryzacji z ostatnich dwóch lat pokazały, że nawet nowoczesne i skomplikowane układy oczyszczania spalin nie zawsze wystarczą, aby spełnić restrykcyjne wymagania narzucane m.in. przez Unię Europejską. Skoro najważniejsi gracze na rynku posuwają się do oszustw, to powstaje pytanie, czy „ekologiczne” samochody są tak naprawdę ekologiczne.

Nowe zasady

Z uwagi na to, że współcześnie produkowane pojazdy są przygotowywane tak, aby przeszły test NEDC (New European Driving Cycle, czyli nowy europejski cykl jazdy, badanie w warunkach laboratoryjnych), ich wyniki emisji są wątpliwe. Najlepszym tego dowodem są badania w rzeczywistych warunkach ruchu drogowego prowadzone przez instytuty naukowe, które w przypadku praktycznie każdego silnika wysokoprężnego wykazały przekroczenie m.in. emisji tlenków azotu. Są to wartości wykraczające ponad normę nawet o 30%. Co więc robić?

Teoretycznie taka sytuacja ma się zmienić jesienią tego roku, kiedy dotychczas stosowany w Unii Europejskiej test NEDC zostanie zastąpiony przez zdecydowanie bardziej restrykcyjny WLTP (Worldwide harmonized Light vehicles Test Procedures – światowa zharmonizowana procedura badań pojazdów lekkich). Był on opracowywany przez wiele lat i zdecydowanie lepiej odwzorowuje warunki, w których poruszają się pojazdy. W tym jednak momencie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie sytuacja się poprawi, bo eksperci już wytykają błędy w nowej procedurze (np. zbyt wolne przyspieszanie w cyklach badawczych).

Proces technologiczny

Jeżeli spojrzymy na problem szerzej, może się okazać, że przyjazność samochodów ekologicznych wobec natury nie jest taka oczywista. Dotyczy to przede wszystkim aut hybrydowych typu plug-in oraz samochodów w pełni elektrycznych. Trzeba wziąć pod uwagę cykl życia pojazdu, czyli okres od rozpoczęcia jego produkcji do utylizacji. Jest to złożony proces, który wymaga wiele energii choćby do wyprodukowania niezbędnych komponentów oraz wydobycia materiałów rzadkich, potrzebnych do konstrukcji baterii. Do tego dochodzi kwestia stworzenia całej infrastruktury ładowania pojazdów i pozyskiwania surowców do zasilania sieci energetycznej.

Zainteresowanie samochodami ekologicznymi jest też wynikiem dyskusji na temat smogu w dużych aglomeracjach miejskich (warto dodać, że transport odpowiada za ok. 10% emisji szkodliwych substancji w miastach) oraz kosztów eksploatacji samochodów. Pokonanie 100 km autem elektrycznym jest dużo tańsze niż pojazdem spalinowym (szacunkowo 4-6 zł).

Pojazdy ekologiczne są przyszłością, ale wzrost ich popularności zależy od wielu czynników, m.in. od tempa wyczerpywania zasobów ropy naftowej. Bardzo istotna jest kwestia zmiany świadomości społecznej.

Artykuł powstał przy współpracy z  Menadżerem Floty.

Udostępnij artykuł: