ISR – Bezpieczeństwo pasywne

ISR – Bezpieczeństwo pasywne

0 komentarzy 📅14 grudnia 2013, 23:51

Dzisiejsze samochody wyposażone są w wiele elementów wspierających bezpieczeństwo. Począwszy od elektronicznych systemów wspomagających kierowcę (ABS, kontrolę trakcji, asystenta układu hamulcowego, elektronicznego rozdziału siły hamownia oraz kontroli stabilności) poprzez: komplet poduszek powietrznych, a kończąc na aktywnych systemach informujące o zagrożeniach na drodze. Wszystko po to, aby uniknąć wypadku lub zminimalizować jego skutki. W trosce o bezpieczeństwo swoich Klientów, niektórzy Importerzy oferują dodatkowo System ISR – Inteligentny System Ratunkowy firmy Keratronik. System ten służy do automatycznego powiadamiania o wypadkach i kolizjach, a przy okazji jest dodatkowym zabezpieczeniem antykradzieżowym.

Sercem systemu ISR jest „czarna skrzynka” – detektor wypadków zamontowany na stałe w samochodzie w miejscu niedostępnym dla zwykłych użytkowników. Urządzenie wyposażone jest w szereg czujników odpowiedzialnych za detekcję wypadków, odbiornik GPS oraz modem GSM służący do przesyłania sygnałów alarmowych do Centrum Monitorowania – miejsca w którym 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu wyspecjalizowany zespół ludzi czuwa nad bezpieczeństwem użytkowników systemu.

Kierowca do swojej dyspozycji otrzymuje konsolę (widoczną na rysunku poniżej). Zestaw dopełnia mikrofon i głośnik montowany w kabinie pojazdu. Cały komplet jest niezależnym zestawem głośnomówiącym umożliwiającym kontakt z pracownikami Centrum. Ingerencja w układ elektryczny samochodu ograniczona jest do minimum i sprowadza się jedynie do podłączenia zasilania.
ISR

 

Jak działa ISR?
System na bieżąco analizuje położenie samochodu, prędkość i kierunek poruszania się oraz działające siły. Parametry te, ze względu na anonimowość kierowcy, nie są przesyłane do Centrum Monitorowania ani zapisywanie w pamięci urządzenia. W momencie wykrycia wypadku – który rozpoznawany jest jako silne uderzenie, osunięcie się samochodu na bok lub dachowanie – automatycznie wysyłany jest alarm do Centrum Monitorowania. Wraz z sygnałem o wypadku przesyłane są dane pojazdu i właściciela oraz dokładna lokalizacja miejsca zdarzenia. Dyspozytor przejmujący zgłoszenie zawsze spróbuje dodzwonić się „do samochodu” w celu potwierdzenia zdarzenia i jego ewentualnych skutków. W razie konieczności lub przy braku połączenia z kierowcą na miejsce kierowane są od razu służby ratownicze najbliższe miejscu zdarzenia. Może się zdarzyć, że w miejscu kolizji nie będzie zasięgu sieci GSM, wówczas połączenie kierowane jest automatycznie na numer 112 korzystając z zasięgu dostępnych innych sieci (nastąpi próba normalnej rozmowy telefonicznej z osobą przyjmującą zgłoszenie). Stosowana procedura znacznie skraca czas wezwania pomocy i precyzyjnie wskazuje miejsce wypadku. Nie bez znaczenia jest długoletnie doświadczenie pracowników Centrum Monitorowania w koordynacji działań ratunkowych. Oczywiście Centrum pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zaplecze techniczne przygotowane jest tak, aby świadczyć usługi również w sytuacjach awaryjnych typu brak zasilania, czy awarie łączy telekomunikacyjnych. Statystyki potwierdzają, że udzielenie pomocy we właściwym momencie jest kluczowe dla ratowania życia i zdrowia ofiar wypadków. Małe kolizje i stłuczki nie powodują uruchomienia procedury alarmowej. W takich przypadkach kierowca zawsze może skorzystać z pomocy assistance lub wezwać służby ratunkowe na miejsce zdarzenia.

ISR_schemat

  Co się dzieje w „czarnej skrzynce”? Kluczowym modułem „czarnej skrzynki” jest akcelerometr. Podobne urządzenia powszechnie stosowane są w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych, przede wszystkim w smartfonach i tabletach. Moduł użyty w rozwiązaniu ISR jest doskonałej jakości i trwałości. Odpowiada za analizę sił działających na samochód w trzech płaszczyznach i w odpowiednim momencie wzbudza alarm wypadkowy. W przeciwieństwie do urządzeń zastosowanych w elektronice użytkowej, akcelerometr wykorzystywany w ISR jest przygotowany do wykrywania wypadków, a wartości przeciążeń powodujących uruchomienie alarmu, ustawione są na podstawie wieloletnich prób, crash testów i analiz poprzednich zdarzeń. Innym ważnym elementem jest rejestrator wypadku. Zapisuje precyzyjne dane z ostatnich 60 sekund, a następnie blokuje się tak, aby uniemożliwić nadpisanie zebranych pomiarów. Całe urządzenie jest bardzo trwałe i wytrzymuje nawet poważne wypadki. Dodając do tego doświadczenie konstruktorów i ciągłe prace badawczo-rozwojowe  można mieć pewność, że w razie konieczności pomoc zostanie wezwana. Zapisane w rejestratorze dane pozwalają na późniejszą analizę wypadku, np.: przebieg prędkości w pojeździe, kierunki przemieszczania się czy rekonstrukcję zdarzenia dzięki wskazaniu elementów, w które nastąpiło uderzenie. Dane te mogę być kluczowe w sytuacjach spornych dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

ISR crash

ISR na co dzień Kierowca chronionego auta nie musi obawiać się śledzenia samochodu wyposażonego w system ISR. W trakcie normalnej jazdy pozycja samochodu nie jest przesyłana do Centrum Monitoringu i nie ma możliwości ściągnięcia historii tras. Lokalizacja GPS i sygnał alarmowy jest przesłany w momencie wykrycia ruchu pojazdu tylko z wyłączoną stacyjka. Zadziała wówczas funkcja antykradzieżowa systemu i Centrum Monitorowania niezwłocznie podejmie próbę kontaktu z właścicielem samochodu. W trakcie normalniej eksploatacji mogą zdarzyć się „fałszywe” alarmy. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji związanych z serwisem samochodu, np.: wymianą opon, wymianą koła, przeglądem serwisowy – wszystkie powyższe przypadki dotyczą podnoszenia samochodu. Również mycie auta w myjni automatycznej lub transport promem może spowodować wzbudzenie alarmu. Aby uniknąć takich sytuacji użytkownik samochodu może wcześniej skontaktować się z Centrum.

opis guzikow

Do tego celu służy żółty przycisk serwisowy. Przycisk ten  służy również do powiadamiania o zmianie danych kontaktowych i osób upoważnianych do odwoływania alarmów.

Niebieski przycisk Assistance/Informacje służy do wezwania pomocy Assistance w przypadku unieruchomienia auta oraz w celach informacyjnych np.: najbliższa stacja benzynowa, hotel, miejsca użyteczności publicznej.

Użycie centralnego  przycisku wezwania pomocy traktowane jest przez Centrum Monitoringu równorzędnie z sygnałem wypadku.Może być wykorzystywany w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia kierowcy lub pasażerów oraz do wezwania pomocy będąc świadkiem wypadku innych uczestników ruchu. Do zakończenie rozmowy służy wciśniecie, któregoś z wyżej opisanych przycisków.

Przyciski symbolizujące głośniki służą do ustawiania głośności połączenia.

Dodatkowe korzyści z posiadania systemu ISR to system zniżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Jest to możliwe, dzięki temu homologacji urządzenia wydanej przez Ministerstwo Infrastruktury po testach przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Połączenie najnowszych technologii oraz wysokie kompetencje osób obsługujących Centrum Monitoringu czyni System ISR unikalnym rozwiązaniem na rynku polskim. Codzienna obsługa zdarzeń drogowych i koordynacja akcji ratunkowych wraz z pomocą assistance istotnie poprawia bezpieczeństwo użytkowników. Operator systemu – firma Keratronik – oprócz udanych akcji ratunkowych może pochwalić się dziesiątkami odzyskanych samochodów po kradzieży.

Podsumowując: ISR gwarantuje bezpieczeństwo i ułatwia codzienne użytkowanie samochodu. System ISR jest dziś dostępny jako wyposażenie fabryczne w samochodach sprzedawanych w Polsce przez Subaru, oraz jako wyposażenie dodatkowe w markach Grupy VW (znany jako system SatAssist) i KIA.

ISR – Bezpieczeństwo pasywne - przegląd
Bezpieczeństwo
Flota

Podsumowanie: Dzisiejsze samochody wyposażone są w wiele elementów wspierających bezpieczeństwo: ABS, kontrola trakcji, asystent układu hamulcowego, elektronicznego rozdziału siły hamowania, poduszki powietrzne. Wszystko po to, aby uniknąć wypadku lub zminimalizować jego skutki. W trosce o bezpieczeństwo swoich Klientów, niektórzy Importerzy oferują dodatkowo System ISR – Inteligentny System Ratunkowy. System ten służy do automatycznego powiadamiania o wypadkach i kolizjach, a przy okazji jest dodatkowym zabezpieczeniem antykradzieżowym.

5 Bardzo dobry
Udostępnij artykuł: