Czy jedzie z nami Parrot?

Czy jedzie z nami Parrot?

Czy jedzie z nami Parrot?

0 komentarzy 📅21 marca 2014, 00:09

Zmieniając samochód stajemy przed wieloma wyborami. W przypadku samochodów używanych, zwykle priorytetem jest pochodzenie i udokumentowana historia, a wyposażenie dostajemy z dobrodziejstwem inwentarza. Przy zakupie samochodu z salonu opcji do wyboru mamy znaczniej więcej. Wybierając wersję wyposażenia najczęściej kierujemy się dostępnym budżetem. Wiele marek oferuje szerokie możliwości konfiguracji, a wybrany model produkowany jest na zamówienie klienta. Niektórzy producenci oferują natomiast zamknięte konfiguracje z możliwością dołożenia tylko zewnętrznych akcesoriów. Wtedy, najczęściej wybór pada na elementy, w które samochód nie może zostać doposażony po wyjeździe z salonu lub jest to trudne i wiąże się z dużymi kosztami. Tak też było w moim przypadku. W wybranej wersji brakowało mi zestawu głośnomówiącego Bluetooth, a nawigację przecież i tak załatwi smartfon. Do montażu tego pierwszego przymierzałem się ponad rok. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń wybór padł na francuskiego producenta – firmę Parrot. Wybór modelu okazał się trudniejszy niż początkowo przypuszczałem. Moją uwaga skupiła się na flagowym produkcie – Parrot Asteroid Smart – stacji multimedialnych pracującej pod kontrolą systemu Android w wersji 2.3. Tylko przecież nawigację i tak miał załatwiać smartfon. Tak, ale … dodatkowy kabel na desce rozdzielczej, chwytak na szybie, utrudniona komunikacja sms oraz email i ten telefon, który zwykle „złośliwie” dzwoni właśnie przed skrzyżowaniem, na którym musimy wykonać skomplikowany manewr.  Do tego i tak słuchawka do ucha lub zestaw głośnomówiący wymagany.


Jakie wyzwanie zatem rzucam Parrotowi?

Funkcjonalność jak w przypadku fabrycznej instalacji przy zachowaniu elastyczności cechującej systemy operacyjne smartfonów.Cocpit - ekran

Czy się udało? Zapraszam do lektury. Dodam, że od montażu minęło 6 miesięcy i ponad 10.000 przejechanych kilometrów.

 1. Telefon
  Dobry zestaw głośnomówiący obsługujący dwa telefony jednocześnie. Przetestowany z kilkunastoma aparatami pracującymi na różnych systemach operacyjnych (Android, iOS, BlackBerry 10). Nie zaobserwowałem problemów ani z parowaniem ani z synchronizacją książki adresowej. Wybieranie głosowe działa dobrze podpowiadając opcje dla kontaktów z zapisanymi kilkoma numerami (np. komórka, praca czy dom).  W moim samochodzie odebranie połączenia możliwe jest za pomocą aplikacji na wyświetlaczu urządzenia lub bezpośrednio z aparatu (dla aut wyposażonych w sterowanie przyciskami na kierownicy istnieje możliwość ich wykorzystania dzięki systemowi Parrot UNIKA). Dodatkowo dostępne są aplikacje umożliwiająca wybór numeru z klawiatury numerycznej, obsługę historii połączeń oraz stworzenie listy ulubionych kontaktów. Jakość dźwięku: rozmówcy sporadycznie narzekają na jakość połączenia, jednakże wpływ na to ma również sieć telekomunikacyjna.
 2. Nawigacja
  W zestawie dostępne mam następujące aplikacje nawigacyjne: Google, Automapę i iGO (półroczna licencja dostarczona przez producenta w zestawie).
  Przy krótkich trasach najczęściej korzystam z nawigacji Google. Dlaczego? Wygoda wprowadzania głosowego. Definicja celu zajmuje dosłownie kilka sekund. Konkurencyjne wprowadzanie danych z klawiatury podczas jazdy … nie próbujcie, dużo trudniejsze i może skutkować stłuczką.  Nawigacja Google ma jednak też swoje słabe strony – tryb online – koszty transmisji danych poza Polską mogą być znaczne. Na wycieczki zagraniczne zdecydowanie polecam zatem aplikacje offline. W tym przypadku z dużym zaufaniem używam Automapy. Poza wymienionymi w Asteroid Markecie (sklep z aplikacjami Parrot’a) jest dostępnych kilka innych propozycji do wyboru.
  W tym punkcie powinienem napisać również kilka zdań o czułości GPS. Niespecjalnie jest jednak  o czym. Ikona GPS (na górnym pasku narzędziowym) pojawia się pierwsza po uruchomieniu systemu i nie zdarzyło mi się, żeby którakolwiek z aplikacji czekała na sygnał z satelity (oczywiście z wyjątkiem parkingów podziemnych).
  A więc kolejny mocny punkt Parrot’a.
 3. Współpraca z samochodem:
  • Sterowaniem multimediami z seryjnych przycisków na kierownicy (głośność, przewijanie, źródło dźwięku) możliwe dzięki modułowi Parrot UNIKA.
  • Jasność ekranu automatycznie współgra ze stanem włączenia świateł (światła dziennie – tryb dzienny, światła mijania – tryb nocny).
  • Montaż – w moim przypadku konieczna była wymiana ramki wokół radia, ale dzięki temu uzyskałem efekt „fabrycznego sprzętu”.
  • Zwiększenie głośności przy zwiększaniu prędkości. Tej funkcjonalności Parrot nie obsługuje. Podobno są aplikacje, które rozwiązują ten problem, jednak nie testowałem żadnej z nich.
 4.  Łączność:
  • Jedna z najważniejszych zalet Parrot’a – stały, mobilny dostęp do sieci Internet poprzez modem USB. W swoich samochodzie testowałem kilka modeli urządzeń Huawei, również LTE. Wszystkie działają bez problemów.
  • Dostęp do sieci Internet poprzez WiFi.
  • Bluetooth – głównie do podłączenia telefonów jako zestaw głośnomówiący lub źródło dźwięku. Dzięki bluetooth możliwe jest podłączenie dodatkowych akcesoriów – w moim przepadku urządzenia Mobileye.
 5. Multimedia
  Na pierwszy ogień: radio FM, możliwość czytania plików z karty SD czy pendrive’a, dostęp do muzyki przez Bluetooth, wejście liniowe i aplikacje: radio internetowe, YouTube, Spotify, Deezer … . Niczego nie brakuje? A jednak. Parrot nie oferuje czytnika CD / DVD. Czy to uciążliwe? Dla mnie nie, ale potrafię zrozumieć osoby, dla których może to być poważne utrudnienie. W tym miejscu należy wspomnieć o ułatwieniu jakim jest wyszukiwanie głosowe w menu Muzyka. Wyszukiwanie działa jednocześnie dla podłączonych pendrive’ów, karty SD, urządzeń Bluetooth ze streamingiem audio oraz aplikacji radia internetowego i np. Spotify. Działa wzorowe (skutecznie, szybko i rzadko się myli).Co do jakości dźwięku – mam wrażenie, że zestaw „gra” lepiej niż radio montowane fabrycznie. Prawdopodobnie jest to zasługa rozbudowanego equalizera. Aplikacja pozwala idealnie dostroić sprzęt do własnych preferencji. Dużo plusów, ale znalazł się i minus. Mam wrażenie, że czułość radia FM jest mniejsza niż zestawu fabrycznego. Cecha w centrum miasta w zasadzie nie zauważalna. Na obrzeżach czasem wkradają się szumy. Ale jest na to rada jeśli korzystamy z mobilnego internetu. Aplikacja TuneIn daje dostęp do ulubione stacji radiowej zawsze i wszędzie.
 6. Aplikacje
  Z czego korzystam? Oczywiście Yanosik, wymienione wyżej aplikacje do nawigacji, poczta email, kalendarz, przeglądarka internetowa, pogoda, YouTube dla znużonych dzieci, TuneIn, Spotify, iPla i Combo Client (mobilna aplikacja mojej telemetrii). Część aplikacji z listy zainstalowałem z plików apk. Dla mnie zestaw wystarczający. Więcej aplikacji znajduje się w dedykowanym sklepie – ASTEROID Market. Więcej, ale nie dużo więcej. Oferta sklepu w porównaniu do Google Play jest jeszcze skromna – chociaż z każdym miesiącem przybywają nowe pozycje, w tym sporo polskich. Oczywiście producent zostawił użytkownikom możliwość instalacji innych aplikacji  z plików. Rekompensuje to skromną jeszcze ofertę marketu.
 7. Gadżety
  No właśnie co jeszcze? Możliwość instalacji kamery cofania – skorzystałem z tej opcji. Dodatkowo możliwość podłączania zewnętrznych monitorów (np. w zagłówkach) z rozdziałem sygnału i podziałem treści oraz możliwość podłączenia tunera TV. No to mamy komplet.Cofanie1

Podsumowanie – wróćmy do wyzwania. Funkcjonalność jak w przypadku fabrycznej instalacji przy zachowaniu elastyczności cechującej systemy operacyjne smartfonów? Pomimo uwag, które pewnie szybko znikną na skutek rozwoju rynku i wszechobecnemu Internetowi, tak. Głównie dzięki bardzo dobrej jakości wykonania, platformie Android i integracji z samochodem. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w tą stronę pójdzie rozwój systemów Automotive Infotainment i większość produkowanych samochodów będzie podobnie wyposażona fabrycznie.

 

Czy jedzie z nami Parrot? Tak, jedzie! Przy tym nawiguje, ostrzega i bawi.

W rolach głównych:

Parrot Asteroid Smart wraz z aplikacjami.

Mitsubishi ASX Invite rok modelowy 2012.

 

Dane techniczne testowanego sprzętu:

Ogólne:

 • 6.2’’ pojemnościowy ekran dotykowy Multi-touch.
 • Zdejmowalny element panelu przedniego.
 • Bluetooth® v3.0 z EDR.
 • Profile Bluetooth®: HFP, PBAP, OPP,HSP, SPP, A2DP, AVRCP.
 • Android™ 2.3.
 • Certyfikacja Apple: Made for iPod®/iPhone®.
 • Internet mobilny dostępny przez: 3G/4G modem USB, smartfon (łącze USB lub Bluetooth®).
 • Uaktualnienie oprogramowania systemowego poprzez pamięć USB.
 • Sterowanie funkcjami na kierownicy kompatybilne z systemem Parrot UNIKA.

Specyfikacja techniczna:

 • Zintegrowany odbiornik GPS SiRFStar IV™.
 • 4 x 55 W wzmacniacz MOSFET – 2 x wyjście liniowe – 1 x wejście liniowe.
 • Redukcja szumów, pełen duplex oraz wyciszenie echa.
 • Pamięć dla użytkownika: 1 GB/8 GB (karta SD).
 • Pamięć RAM:512 MB/4 GB DDR (pamięć dla aplikacji).

Wymiary: 178 x 99,8 x 114 mm.

Waga: 1000g.

Udostępnij artykuł: