Drugie życie baterii …

Drugie życie baterii …

Drugie życie baterii …

0 komentarzy 📅06 czerwca 2017, 18:09

Baterie z samochodów elektrycznych zwłaszcza po zakończeniu ich eksploatacji stanowią w ustach wielu sceptyków poważne zagrożenie dla środowiska. Jednak obiektywnie ich składowanie może być w przyszłości sporym wyzwaniem. Jedną z wielu możliwości wykorzystania takich akumulatorów jest ponowne użycie ich jako domowych banków energii. Taką inicjatywę powołały na początku czerwca w Wielkiej Brytanii firmy Renault i Powarvault. Współpraca ma ograniczyć koszty domowych baterii o ponad 30% i spowodować upowszechnienie tego typu rozwiązań na rynku masowym.

Pierwsze 50 zestawów akumulatorów „z drugiej ręki” trafiło do gospodarstw domowych posiadających instalacje fotowoltaiczne. Wyniki pilotażu mają odpowiedzieć na pytania o techniczną sprawność używanych baterii, a także pomóc przygotować strategię i ofertę dla rynku konsumenckiego. W programie uczestniczą również lokatorzy mieszkań socjalnych i szkoły.

Firma Powervault dzięki domowym bankom energii chce umożliwić efektywne wykorzystanie energii słonecznej w również w porach szczytu. Ma to pomóc w optymalizacji zużycia energii w gospodarstwach domowych i dalszemu ograniczenie jej kosztów. Dodatkowo cykl życia samochodowych baterii zostanie optymalnie wydłużony do czasu ich utylizacji.

Niewątpliwie takie przedsięwzięcia przysłużą się rozwojowi e-mobilności pokazując nowy kierunek ekologicznej utylizacji zużytych baterii samochodowych.  Cykl życia niektórych produktów wychodzi poza drogi i służy dalszej popularyzacji odnawialnych źródeł energii.

Udostępnij artykuł: