Ekologiczne rozwiązania flotowe

Ekologiczne rozwiązania flotowe

Ekologiczne rozwiązania flotowe

0 komentarzy 📅07 października 2014, 20:57

Ekologiczne rozwiązania flotowe sprzymierzeńcami odpowiedzialnych społecznie firm? Jakiego typu nowe produkty pojawiają się na rynku? Jaki mają potencjał?

Rozwiązania ekologiczne i ochrona środowiska coraz częściej stają się istotnymi elementami strategii działania i komunikacji korporacyjnej wielu przedsiębiorstw. Również aspekt transportu samochodowego jest przedmiotem wnikliwej analizy.  Szczególnie tam, gdzie samochód służbowy jest elementem wyposażenia pracownika, niezbędnym do realizacji jego codziennych zadań. Pojęcie eko-floty powoli przyjmuje się jako standard zarządzania parkiem pojazdów. Czy wiąże się to od razu z wymianą samochodów na stosunkowo drogie auta hybrydowe lub jeszcze ograniczone funkcjonalnie (mały zasięg) i jeszcze droższe – elektryczne? Niekoniecznie. Bardzo często znaczne zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin do atmosfery uzyskuje się dzięki zbieraniu parametrów pracy auta,  rzetelnej ich analizie i wdrożeniu wypracowanych wniosków. Kolejnym etapem jest skierowanie niektórych kierowców na dodatkowe szkolenia lub wdrożenie rozwiązań telematycznych (czyli umieszczenie w autach różnego rodzaju czujników zbierających informacje z samochodu i wysyłających do systemu centralnego). Długofalowe efekty uzyskuje się dzięki aktualizacji i monitorowaniu przestrzegania procedur użytkowania samochodów służbowych.

Rozwiązanie telematyczne (zwane popularnie monitoringiem floty lub monitoringiem GPS) oferowane przez wiodących integratorów przestały być dziś tylko i wyłącznie systemami śledzenia samochodu i monitorowania ilości paliwa w baku. Nowoczesne rozwiązania przychodzą z pomocą pracownikom odpowiedzialnym za floty oferując dodatkowo szereg możliwości oceny stylu jazdy kierowcy.

Profile kierowców

Profile kierowcow

 

Jakie parametry zatem mogą być monitorowane i co z nich wynika? Zapis prędkości, obrotów silnika, sił działających na samochód oraz parametry pracy systemów wspomagających kierowcę  dają pełny obraz umiejętności i stylu jazdy. Jeśli dodatkowo dane te skorelowane są z mapą, typem drogi i wynikami przejazdów innych kierowców w podobnych warunkach, to rysuje się dokładny portret kierowcy z jego dobrymi oraz złymi nawykami. Naturalnie natychmiast pojawia się pytanie – innowacja czy inwigilacja? W przypadku samochodów napędzanych silnikami tradycyjnymi odpowiedź jest dość oczywista. Ekologicznie znaczy wprost: taniej i bezpieczniej. Między innymi dlatego ekodriving – ekologiczny styl jazdy samochodem – staje się coraz bardziej popularny. Ekodriving to nie tylko oszczędności paliwa, to całościowo niższe koszty utrzymania samochodu i niższe koszty związane z  serwisem elementów eksploatacyjnych (klocki, tarcze, zawieszenie, opony). Dobry stan techniczny aut to mniejsza liczba wypadków i niższe zużycia paliwa. Zaawansowany system zarządzania parkiem pojazdów staje się zatem elektronicznym asystentem managera floty.

Analiza stylu jazdy pozwala w łatwy sposób zidentyfikować kierowców, których styl prowadzenia nie jest optymalny – na przykład „za szybkich” i tych, którzy zbyt często i mocno korzystają z pedałów gazu i hamulca. Do tego dołóżmy historię szkód komunikacyjnych i mandaty, aby docelowo wyłonić grupę kierowców – kandydatów do programu optymalizacji jazdy. Bardzo skuteczną metodą szkoleń są warsztaty z wykorzystaniem profesjonalnych symulatorów jazdy. Trenerzy mogą dopasować program zajęć do określonej grupy kierowców pozwalający na pełne zrozumienie popełnianych błędów i gwarantujący pozbycia się nieprawidłowych nawyków.

Dobrze dobrany program szkoleń i ograniczenie liczby szkód komunikacyjnych z pewnością zostanie docenione przez ubezpieczyciela w postaci niższych stawek. Do tego udokumentowany przebieg i pewna historia pojazdu powinna zaowocować wyższa ceną przy sprzedaży floty. Nie można wreszcie zapomnieć o funkcji bezpieczeństwa pasywnego nowoczesnej telemetrii (ISR) . W przypadku kolizji lub wypadku system automatycznie może poinformować odpowiednie służby (e-Call) przesyłając precyzyjną lokalizację zdarzenia. W oczywisty sposób podnosi to bezpieczeństwo kierowcy (Mobileye) i pasażerów.

Udostępnij artykuł: