Ekologiczny transport w Rydze

Ekologiczny transport w Rydze

Ekologiczny transport w Rydze

0 komentarzy 📅08 listopada 2016, 11:25

Republiki nadbałtyckie zdecydowanie przodują w promocji niskoemisyjnyj motoryzcji.  To nie tylko przywileje dla użytkowników aut osobowych, ale również ekologiczny transport miejski. 

W pierwszej połowie października firma Solaris i stołeczny przewoźnik z Łotwy, Rigas Satiksme, podpisali umowę na dostawę 10 niskopodłogowych trolejbusów z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym zasięg. Innowacyjne rozwiązanie będzie wykorzystywane na odcinkach nie połączonych siecią trakcyjną, na których pojazdy będą napędzane wyłącznie energią pochodzącą z baterii. Kontrakt zakłada również opcję uzupełnienia zamówienia o 10 autobusów elektrycznych Urbino 12 nowej generacji, także wyposażonych w wodorowe ogniwo paliwowe. Pierwszy Solaris wyjedzie na ulice Rygi na przełomie 2017 i 2018 roku.

Kontrakt, który Solaris zawarł 11 października 2016 z operatorem komunikacji miejskiej w Rydze, jest podzielny na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy dostawy 10 trolejbusów Trollino o długości 18,75 m wyposażonych wodorowe ogniwa paliwowe zwiększające zasięg. To absolutna nowość nie tylko w łotewskim transporcie publicznym, ale i na poziomie europejskim. Każde Trollino zostanie wyposażone w ogniwo paliwowe oraz pakiet baterii, dzięki czemu pojazdy przejadą nawet 100 kilometrów bez podłączenia do sieci trakcyjnej. To właśnie na trasach pozbawionych sieci wykorzystywane będzie to innowacyjne rozwiązanie. Napęd trakcyjny w trolejbusach zostanie dostarczony przez firmę Medcom. Przegubowe Trollino zagwarantują możliwość obsługiwania nawet najbardziej zatłoczonych linii w Rydze przez niskoemisyjne środki transportu. Zgodnie z umową pierwszy trolejbus wyjedzie na ulice łotewskiej stolicy na przełomie roku 2017 i 2018. Dostawy pojazdów przewidziane są na rok 2018.

„Jestem niezwykle dumny, że pierwsze wodorowe trolejbusy w Europie zostaną zbudowane we współpracy z Rigas Satiksme, jednym z naszych najwierniejszych klientów. Wielką radością napawa mnie fakt, że niezmiennie od 2003 roku władze spółki darzą nas zaufaniem, a dziś razem z nami postanowiły zainwestować w przyszłość. Świadczy o tym zakup pionierskich, na skalę światową, pojazdów wyposażonych w innowacyjne wodorowe ogniwa paliwowe, które są kluczem do rozwoju w pełni bezemisyjnego transportu publicznego” – powiedział dr Andreas Strecker, Prezes Zarządu firmy Solaris Bus & Coach S.A.

„Solaris od lat aktywnie działa na rzecz rozwoju pojazdów napędzanych alternatywną energią, nie tylko autobusów elektrycznych, ale i pojazdów wodorowych. Kontrakt, który zawarliśmy z operatorem łotewskiej stolicy, jest kolejnym krokiem mającym na celu znaczne zwiększenie liczby pojazdów zasilanych wodorem w Europie. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tak duże zaangażowanie klienta w tym temacie, który buduje odpowiednią infrastrukturę w mieście i będzie dobrze przygotowany do liniowej eksploatacji trolejbusów w niedługim czasie. W takich pionierskich projektach najważniejsze są wspólne działanie oraz wzajemne zaufanie partnerów” – oznajmił dr inż. Dariusz Michalak, Wiceprezes Zarządu firmy Solaris Bus & Coach S.A.

Podczas gdy 10 trolejbusów zakupionych przez Rygę zostanie zbudowanych na bazie konstrukcji trzeciej generacji Solarisa, druga część zamówienia dotyczy dostawy 10 Urbino 12 electric w nowym designie, także wyposażonych w wodorowe ogniwo paliwowe.

Udostępnij artykuł: