Elektryk łamie kolejną barierę … (stworzoną przez innego elektryka)

Elektryk łamie kolejną barierę … (stworzoną przez innego elektryka)

Elektryk łamie kolejną barierę … (stworzoną przez innego elektryka)

0 komentarzy 📅28 maja 2017, 09:44

Daymak – kanadyjska firma produkująca całą gamę elektrycznych pojazdów – skutery, rowery, wózki – od pewnego czasu znana jest jako producent najszybszego na świecie gokarta zwanego C5-Blast. Pojazd ten oprócz gokartowych przełamuje również inne granice – od 0 do 100km/h przyśpiesza szybciej niż jakiekolwiek znane demony prędkości typu Bugatti, Ferrari, Lamborghini czy Tesla S (auto produkowane seryjne o najszybszym przyśpieszeniu do setki na poziomie 2,3 sek.) – w 1,5 sekundy i jak zapewniają konstruktorzy jest tu jeszcze miejsce na rozwój i nowe rekordy.
Cały sukces tkwi w sercu tego małego potwora – napędza go silnik o mocy 10 kW, do którego prąd płynie z akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 2400 Wh.
Aby dociążyć całość i ułatwić poruszanie się inżynierowie zamontowali… wentylatory – cztery z tyłu, które tworzą ciąg o sile 60kg i wpływają na przyśpieszenie, a kolejne osiem w ramie na wysokości fotela kierowcy i tuż za nim generują ciąg 96kg skierowany do góry, co ma zmniejszyć masę gokarta.

 

Nie wiadomo niestety nic o dystansie możliwym do przejechania po naładowaniu akumulatorów C5-Blast. Znana jest natomiast cena – 60 tyś dolarów za wyższej opisaną wersję oraz 10 tyś dolarów za model z silnikiem pozwalającym na osiągnięcie 100 km/h w 4 sekundy (bez baterii i wentylatorów).
Jaki wpływ na dzisiejszą motoryzację może mieć super szybki gokart? Różnie bywa z nowinkami technicznymi, niektóre ze względu na swoją wysoką cenę szybko trafiają na cmentarzysko wynalazków, inne we fragmentach (konkretne rozwiązania) żyją dalej i się rozwijają. W tym przypadku mamy pojazd, który przyśpiesza szybciej niż bolidy formuły 1, większość kierowców tej elitarnej ekipy zaczynała właśnie od ścigania się gokartami. Zatem dzięki projektowi Daymak’a kierowcy mogliby być jeszcze szybsi i sprawniejsi. Z drugiej strony, pod względem technicznym przykład ten pokazuje jakie możliwości drzemią w napędach elektrycznych – być może do wykorzystania nie tylko w pojazdach z kółkami, ale i innych.

Media do wykorzystania:
• yotube : Fastest Go Kart 2017 – Daymak C5 Blast Teaser Trailer oraz Daymak C5 Blast Go Kart Prototype Testing – Worlds Fastest Go Kart

Udostępnij artykuł: