ITMOTIVE

ITMOTIVE

0 komentarzy 📅15 marca 2017, 19:19

Od jakiegoś czasu można odnieść wrażenie, że technologie IT zaczynają ważyć więcej w przemyśle motoryzacyjnym niż tradycyjna „mechanika”. Z drugiej strony rynek producentów aut bardzo mocno się konsoliduje i na znaczeniu zyskują coraz to większe grupy, między innymi: Renault-Nissan-Mitsubishi, PSA z Oplem czy grupa VW. Poszczególne marki w ramach kooperacji wewnętrznej wymieniają się rozwiązaniami.  Dostawców podzespołów też można wymienić tylko kilku wiodących na świecie. Wniosek z tego jest taki, że jeździmy coraz bardziej podobnymi mechanicznie do siebie samochodami, a największe różnice to wygląd zewnętrzny. Jeśli założymy, że wkrótce większość aut będzie elektryczna, a te są znacznie prostsze konstrukcyjnie to … . No właśnie … to wyjdzie na to, że w niedługiej przyszłości będziemy wybierać samochody tylko kierując się gustem?

Jak zwykle jest coś jeszcze: technologie informatyczne w samochodach. I to nie te proste jak telematyka czy automotive infotainment, ale te wyrafinowane jak autonomiczna jazda. Potwierdzeniem tej tezy jest transakcja zakupu światowego lidera systemów autonomicznej jazdy i bezpieczeństwa aktywnego – izraelskiej fimy Mobileye, przez Intela – giganta z branży IT – za astronomiczną kwotę 15 miliardów dolarów (Mobileye jest dostawcą technologii ADAS – Advanced Driver Assistance Systems i aktywnych tempomatów do większości marek premium). W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że inni technologiczni gracze, jak Samsung czy Huawei, również spoglądają na ten rynek z dużymi nadziejami.

Czy zatem z samochodami za kilka lat będzie jak dziś ze smartfonami i o wyborze zadecydują bardziej technologie IT i technologie INFOrmacyjne niż AUTO?

Udostępnij artykuł: