Konferencja E-Mobility na II Międzynarodowych Targach EkoFlota

Konferencja E-Mobility na II Międzynarodowych Targach EkoFlota

Konferencja E-Mobility na II Międzynarodowych Targach EkoFlota

0 komentarzy 📅12 października 2017, 14:41

W trakcie Dnia Biznesowego II Międzynarodowych Targów EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność (piątek, 6 października) odbyła się Konferencja E-Mobility: Elektromobilność, Energia Odnawialna, Zrównoważony Transport. W gronie prelegentów znaleźli się specjaliści z różnych dziedzin z Polski i zagranicy.

Gośćmi specjalnymi byli poseł Ireneusz Zyska, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, oraz Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Panowie w trakcie panelu na Konferencji E-Mobility zwracali szczególną uwagę na projekty młodych polskich inżynierów. W trakcie II Międzynarodowych Targów EkoFlota można było obejrzeć pojazdy opracowane przez E-Moto AGH, Lodz Solar Team, Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych i PWR Racing Team.

Konferencję E-Mobility otworzył prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś. Wydarzenie poprowadzili redaktor magazynu „Menadżer Floty: Forum Biznesowe” i eco-driving.info Michał Baranowski oraz Jacek Fior, redaktor CleanTechnica.pl, zaangażowany w projekt Tesla Shuttle – direct city to city transport.

Idzie nowe

Jacek Fior nie tylko prowadził Konferencję E-Mobility, ale był też pierwszym prelegentem. W swojej prezentacji mówił o faktach i mitach dotyczących użytkowania samochodów elektrycznych. Rozwój sektora aut na prąd porównywał do szybkiego rozwoju technologii telefonów komórkowych. Wskazywał, że nawet bardzo silne marki, jak Nokia, Kodak czy Blockbuster, mogą szybko przeminąć, jeśli nie będą nadążać za trendami.

Drugim prelegentem był dr inż. Michał Głogowski, adiunkt na Politechnice Łódzkiej i opiekun Studenckiego Koła Naukowgo „BioActive” WIPOŚ PŁ. Prezentował on zasadę działania wielopaliwowego silnika z aktywną komorą spalania. Jednostka tego typu w porównaniu z obecnie stosowanymi motorami, ma do 15% wyższą sprawność, stopień sprężania wyższy do 100%, pracuje bardziej równomiernie i zużywa mniej paliwa.

Nissanem po Wrocławiu i Afryce

W kolejnej części Konferencji E-Mobility Levente Reizer, specjalista ds. produktów EV i infrastruktury dla pojazdów elektrycznych w Nissan CEE, mówił o inteligentnej mobilności według Nissana. Reizer wskazywał na 70-letnie doświadczenie marki w budowie aut na prąd i przytaczał statystyki (Nissan sprzedał już ponad 300 000 EV i jest globalnym liderem sektora pojazdów elektrycznych). Opowiadał również o modelu LEAF drugiej generacji. Przybliżał ponadto nowe rozwiązania związane z elektryczną mobilnością, w tym system xStorage, wykorzystujący baterie z aut elektrycznych do zasilania domów. Mówił też o rozwoju sieci ładowania w Europie Środkowo-Wschodniej oraz o koncepcji smart cities, czyli inteligentnych miast przyszłości.

Następnie głos zabrali przedstawiciele firm współpracujących z Nissanem w Polsce. Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland, opowiadał o rozbudowie infrastruktury. Sieć szybkich ładowarek Greenway ma liczyć do 2019 r. już 140 punktów. Robert Oporski z firmy Enigma, operatora wrocławskiej sieci car sharingowej Vozilla, przybliżał działanie systemu współdzielenia aut, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. Miejska wypożyczalnia bazuje na Nissanach LEAF i e-NV200.

Arkady P. Fiedler, polski podróżnik, wnuk pisarza Arkadego Fiedlera i felietonista magazynu „Menadżer Floty: forum Biznesowe”, mówił o planach dotyczącej następnej wyprawy. Fiedler w przyszłym roku chce przejechać Afrykę Nissanem LEAF.

Wyzwania dla branży

Balz Eggenberger, założyciel i partner zarządzający fleetcompetence europe GmbH, swoją prezentację poświęcił biznesowemu car sharingowi w Szwajcarii. System współdzielenia samochodów dla klientów indywidualnych jest w tym kraju znany od 20 lat. Teraz staje się alternatywnym rozwiązaniem dla flot, często tańszym, bardziej wydajnym i pozwalającym firmom na większą elastyczność.

Piotr Zaremba, kierownik projektu ElectroMobility Poland, poprowadził prelekcję pt. „Samochód w mieście przyszłości – czy będzie made in Poland?”. Wskazywał na zmiany, jakie dokonują się na rynku motoryzacyjnym, planowanych ograniczeniach dotyczących wjazdu do miast i produkcji samochodów spalinowych (szczególnie diesli) i zmianie w podejściu do transportu. Zaremba mówił też o celu Electromobility  Poland SA, którym jest stworzenie  warunków dla rozwoju ekosystemu elektromobilności  w Polsce, m. in. poprzez  organizację konkursu na polski samochód  elektryczny.

Adam Hłond, członek zarządu RAWICOM, opowiadał o rozwoju sieci stacji ładowania w Polsce. Przedstawiał różne rodzaje ładowarek oraz prezentował realizacje. RAWICOM ma na koncie kooperację m.in. z firmami Nissan, Greenway, Accor Hotels i PGNiG TERMIKA. Hłond omawiał różne sposoby na pozyskanie ładowarki (zakup, wynajem u operatora) i podawał ceny ładowania. Zakładając, że auto ma baterię o pojemności 30 kWh, koszt „zatankowania” do pełna to 18 zł. Jeśli skorzysta się z paneli fotowoltaicznych, koszty są jeszcze niższe.

Piotr Mikos, specjalista ds. fotowoltaiki i menedżer projektu Domy Czystej Energii/Centrum Technologii Energetycznych, mówił o alternatywnych źródłach energii w Polsce i Europie. W Centrum Technologii Energetycznych znajduje się 14 stanowisk badawczych. Celem testów jest dostarczenie inwestorom oraz przedsiębiorstwom obiektywnej i zweryfikowanej wiedzy, niezbędnej do podjęcia decyzji o wyborze urządzeń i rozwiązań, pozwalających w sposób racjonalny oszczędzać energię, a także wytwarzać ją z własnych, lokalnie dostępnych  źródeł. Mikos przedstawiał zrealizowane projekty związane z fotowoltaiką dla klientów indywidualnych i biznesowych oraz wskazywał na szybki rozwój sektora w ostatnich dwóch latach.

Kolejnym prelegentem był Witold Chmarzyński, radca prawny i wspólnik zarządzający w Cieślikowski, Chmarzyński kancelaria adwokacko-radcowska sp.j. Temat jego wystąpienia brzmiał „Jak będzie wyglądało ‚tankowanie’ elektryków, czyli kilka słów o ustawie o elektromobilności. Chmarzyński wskazywał na różnice, jakie zajdą w sektorze stacji ładowania, jeśli rzeczona ustawa wejdzie w życie. Wśród ułatwień można wymienić m.in. brak wymogu koncesji na obrót energią i elastyczność w ustalaniu cen.

Konferencja E-Mobility zakończyła się wykładem Joanny Rutkowskiej, dyrektor ds. projektów strategicznych, Transport i Logistyka Polska. Prelegentka mówiła o dekarbonizacji transportu. Przedstawiała wyzwania, zagrożenia, ale też szanse dla branży (nieustanne zwiększanie efektywności, pojawienie się pojazdów semi-autonomicznych oraz autonomicznych, wymuszenie zmian w modalności transportu, zmiany w organizacji łańcuchów dostaw, platooning).

Wojciech Kaczałek – Menadżer Floty

Udostępnij artykuł: