Leksykon nowoczesnej motoryzacji – bezpieczeństwo aktywne

Leksykon nowoczesnej motoryzacji – bezpieczeństwo aktywne

Leksykon nowoczesnej motoryzacji – bezpieczeństwo aktywne

0 komentarzy 📅12 marca 2016, 10:03

Koncerny samochodowe prześcigają się w premierach nowych modeli, kusząc nowinkami technicznymi. Kiedyś klientów przyciągał komfort i prestiż marki. Dziś do tego dochodzi ekologia, bezpieczeństwo i bezpośrednie – automatyczne wsparcie kierowcy w trudnych sytuacjach na drodze. W świecie motoryzacyjnym coraz częściej operuje się nazwami i skrótami niezrozumiałymi dla przeciętnych kierowców. Warto je poznać. Na początek przyjrzyjmy się systemom poprawiającym bezpieczeństwo, a w szczególności systemom bezpieczeństwa aktywnego.

Tempomat adaptacyjny lub tempomat aktywny (ACC – Active Criuse Control, Adaptive Cruise Control, ICC – Intelligent Cruise Control). W odróżnieniu od tempomatu tradycyjnego, aktywna wersja potrafi dostosowywać prędkość prowadzonego samochodu do warunków na drodze, a w szczególności utrzymywać zarówno prędkość jak i odległość od poprzedzającego pojazdu. W sytuacjach awaryjnych auto wyposażone w takie urządzenie potrafi samo zahamować lub przyspieszyć. Technologicznie aktywne tempomaty najczęściej korzystają z radarów, sensorów laserowych lub dedykowanych kamer i systemów intepretujących widziany obraz. Rozwiązania te znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza w trakcie długich autostradowych przejazdów eliminując ryzyko najechania na tył poprzedzającego auta. Aktywne tempomaty praktycznie zawsze oferowane są w parze z automatycznymi skrzyniami biegów.

HUD

Asystent pasa ruchu (LDW – Line Departure Warning, LKA  – Line Keep Assist), to z kolei systemy ostrzegające przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu. Technologicznie opierają na się kamerze umieszczonej w górnej część przedniej szyby i komputerowym systemie analizującym otoczenie pojazdu w czasie rzeczywistym. W przypadku próby zjechania z pasa ruchu bez włączonych kierunkowskazów generowany jest alarm dźwiękowy lub wibracyjny, informujący kierowcę o zagrożeniu. Systemy te w znacznym stopniu poprawiają bezpieczeństwo zarówno na drogach szybkiego ruchu jak i w zatłoczonych miastach. Często ostrzegają o braku skupienia, zmniejszając ryzyko zaśnięcia za kierownicą.

System zapobiegania kolizjom (FCW – Forward Collision Warning, CAS – Collision Avoidance System, CMS – Collision Mitigation System). Podobnie jak systemy opisywane wyżej, również oparte są na kamerze wraz z komputerową analizą obrazu lub na czujniku laserowym i kamerze. Przestrzeń przed samochodem jest na bieżąco analizowana i w razie ryzyka zderzenia kierowca ostrzegany jest sygnałami dźwiękowymi lub wibracyjnymi. Coraz częściej systemy te potrafią również samodzielnie zatrzymać prowadzone auto, zapobiegając lub łagodząc skutki zderzenia. W przypadku wykorzystania kamery dodatkową funkcjonalnością jest możliwość wykrywania pieszych (PCW – Pedestrian Collision Warning). Systemy te przydatne są szczególnie w mieście eliminując ryzyko najechania na tył (najczęstszej przyczynie stłuczek w dużym ruchu).

Systemy monitoringu martwego pola w lusterkach bocznych (BLIS – Blind Spot Information System), to systemy monitorujące potencjalnie niewidoczne pojazdy znajdujące się w tzw. martwym polu lusterek. Technicznie systemy te mogą opierać się na kamerach wbudowanych w lusterka lub sensorach podobnych do czujników cofania. Obecność obiektu sygnalizowana jest ikoną pojazdu wyświetlaną na szkle lusterek bocznych. Znacznie ułatwiają poruszanie się zwłaszcza w dużym ruchu na drogach wielopasmowych.

Wymienione udogodnienia to przedsionek do autonomicznych samochodów, zwanych inaczej autami bez kierowców, ale przecież żaden miłośnik motoryzacji nie chciałby być pobawiony przyjemności prowadzenia samochodu. Systemy te należy traktować tylko jak elektronicznego asystenta, a nie polisę „na wszelki wypadek”. Z drugiej strony wybrane firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku oferują zniżki za posiadanie niektórych z opisywanych rozwiązań.

Udostępnij artykuł: