Nasz Eco-driving

Nasz Eco-driving

0 komentarzy 📅11 stycznia 2014, 16:54

Nasz Eco-driving

Eco-driving to styl jazdy samochodem w oparciu o szereg zasad wypracowanych przez doświadczonych kierowców. Stosowanie ich skutkuje jazdą ekonomiczną, a co za tym idzie mniejszymi kosztami używania samochodu. Uważamy jednak, że esencją eco-drivingu jest bezpieczeństwo jazdy i rozsądne oszczędzanie przy zachowaniu przyjemności z jazdy nawet kosztem pewnych oszczędności. Głównymi elementami mającymi wpływ na ten styl jazdy są odpowiednie umiejętności kierowcy, sprawne auto, ale również coraz częściej wykorzystywane elektroniczne systemy bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego wspomagające codzienną jazdę samochodem.

W Polsce eco-driving dopiero raczkuje, a w powszechnym rozumieniu to styl jazdy dla zawalidrogi. Nic bardziej mylnego:

Bezpieczeństwo jazdy w stylu „eco” wynika z nienagannego stanu technicznego auta, przewidywania i rozpoznawania potencjalnego zagrożenia na drodze i przeciwdziałania mu. Czynnikiem istotnym jest więc świadomość kierowcy w budowaniu której pomagają ciągła edukacja, pielęgnowanie zachowań jazdy defensywnej, szkolenia na symulatorach eco-drivingu i nabyte doświadczenie. Poświęcona tym zagadnieniom jest zakładka Bezpieczeństwo. Znajdziecie tam również informacje niezbędne do odpowiedniego przygotowania samochodu zależnie od warunków jazdy.

Niemałą rolę odgrywają również powszechnie już dziś dostępne elektroniczne systemy bezpieczeństwa, od najprostszych informujących o zdarzeniach na drodze po zaawansowane pozwalające na wykrywanie pieszych na drodze, rozpoznawanie zbyt dużej prędkości najazdowej do auta przed nami lub automatycznie zgłaszające wypadek. Większość z nich można zamontować do dowolnego auta, a koszt zwykle zwraca się przy pierwszej unikniętej stłuczce. W sekcji Test Lab testujemy dla Was między innymi nowoczesne systemy wspomagające kierowcę w trakcie jazdy, w sytuacji, gdy auto zostanie skradzione lub ulegnie wypadkowi.

Co testujemy? Nie ograniczamy się zupełnie, o ile tylko testowane urządzenia mają choćby śladowy związek z motoryzacją i o ile chcemy je przetestować. Spodziewajcie się subiektywnych ocen i niesztampowych testów.

Oszczędności z jednej strony wynikają z bezpiecznej jazdy i uniknięcia bardzo wysokich kosztów potencjalnych napraw i zwiększonych stawek za ubezpieczenia, ale również, dzięki większej świadomości kierowcy, optymalnego spalania paliwa i mniejszego zużycia mechanicznego auta. Działania te pozwalają zaoszczędzić rocznie średnio około 1000zł na każdym samochodzie. Dodatkowo można uzyskać zniżki sięgające 30% na ubezpieczeniu autocasco po zainstalowaniu atestowanych systemów bezpieczeństwa. Te i dużo więcej informacji na temat techniki eco-drivingu, oszczędzania można znaleźć w dziale Moje Eco.

Floty samochodowe tylko dzięki szkoleniom pracowników na symulatorze bezpiecznej jazdy mogą zaoszczędzić dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych rocznie. Ponadto dostępnych jest wiele narzędzi pozwalających na bieżąco śledzić miejsce przebywania aut firmowych, sygnalizować kierowcom potencjalne zagrożenie na drodze czy nieekonomiczne i niebezpieczne prowadzenie auta. Pozwalają również zarządzającym flotą zweryfikować styl jazdy kierowców i na przykład zużycie paliwa w poszczególnych samochodach. Efekt wprowadzenia eco-drivingu i systemów bezpieczeństwa do aut to nie tylko znaczne obniżenie kosztów bieżących utrzymania aut firmowych z tytułu użytkowania i napraw, kosztów ubezpieczeń, ale również zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Tym zagadnieniom poświęciliśmy sekcję Flota.

Udostępnij artykuł: