Elektryczna Europa
W maju 2016 roku całkowita liczba sprzedanych samochodów elektrycznych (EV i PHEV) przekroczyła w Europie ponad pół miliona pojazdów. Tym samym rynek europejskim stał się największym rynkiem wyprzedzając zarówno Stany Zjednoczone jak i Chiny. Trzeba dodać, że sprzedaż samochodów elektrycznych rozpoczęła się na Starym Kontynencie w 2007 roku, a oferta była bardzo ograniczona. Dziś w sprzedaży jest 35 modeli, prawie dwa razy więcej niż na rynku USA. Popularność samochodów elektrycznych w krajach Unii to przede wszystkim konsekwentne wsparcie rządów niektórych państw dla ekologicznej motoryzacji, zarówno pod kątem dotacji bezpośrednich, przywilejów oraz inwestycji w stacje (szybkiego) ładowania. Kraje, które przewodzą stawce to:
- Norwegia (około 105 tyś.),
- Holandia (ponad 92,5 tyś.),
- Francja (ponad 89,5 tyś.),
- Niemcy (ponad 57 tyś.),
- Szwecja (około 21,5 tyś.),
- Szwajcaria (około 12,5 tyś.).
Trzeba dodać, że w Norwegii 20% wszystkich zarejestrowanych aut stanowią samochody elektryczne.
Niskoemisyjna motoryzacja w Polsce
Polski rynek aut niskoemisyjnych rośnie w tempie dwucyfrowym, ale liczba sprzedanych aut wciąż nie jest imponująca. W pierwszym kwartale 2016 roku zarejestrowano w Polsce 107 samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in (EV i PHEV), co daje prawie 60% wzrost względem pierwszego kwartału ubiegłego roku. W tym samym okresie (I kwartał 2016) zarejestrowano 2062 auta hybrydowe, a wzrost względem analogicznego okresu 2015 wyniósł prawie 42%.
Globalnie
Szacuje się, że wkrótce zostanie sprzedany na świecie 1,5 milionowy samochód elektryczny. Wskazuje to jasno, że przyszłość motoryzacji bardzo szybko podąża w stronę tej technologii.