Rynkowy sukces Panamera PlugIn Hybrid i elektryczna strategia Porsche

Rynkowy sukces Panamera PlugIn Hybrid i elektryczna strategia Porsche

Rynkowy sukces Panamera PlugIn Hybrid i elektryczna strategia Porsche

0 komentarzy 📅13 grudnia 2017, 00:31

Porsche podaje, ze około 60% wszystkich nowych modeli Panamera dostarczonych dotąd na Starym Kontynencie to wersje hybrydowe.

Premiera tego pojazdu z hybrydowym napędem plug-in miała miejsce na europejskim rynku w czerwcu 2017 roku. Od tego czasu samochód sprzedaje się bardzo dobrze, a na niektórych rynkach wręcz dominuje – przykładowo, we Francji plasuje się na poziomie 70%, w Austrii przekracza 80%, a w Belgii wynosi nawet ponad 90%. Także w Polsce modele hybrydowe cieszą się sporym zainteresowaniem: obecnie stanowią 20% sprzedaży nowego modelu Panamera. Jeśli chodzi o liczbę składanych zamówień, elektromobilność jest szczególnie doceniana przez klientów z krajów skandynawskich: w Norwegii 90% spośród wszystkich nabywców Porsche Panamera wybrało wariant hybrydowy, a w Finlandii – 85%.

Według Albrechta Reimolda, członka zarządu Porsche AG ds. produkcji i logistyki: „Porsche i elektromobilność doskonale do siebie pasują”. My też jesteśmy zdania, że nie ma bardziej efektywnego napędu niż właśnie silniki elektryczne.

Strategia Mission E

Kolejny krok w rozwoju elektromobilności w Porsche to Mission E. W zakładach w Zuffenhausen trwają przygotowania do produkcji pierwszego sportowego samochodu Porsche z napędem całkowicie elektrycznym. Pojazd będzie miał 500 km zasięgu i będzie rozpędzać się od 0 do 100 km/h w czasie krótszym niż 3,5 s. Zadbano także o szybkie ładowanie – korzystając z szybkiej ładowarki, „tankowanie” akumulatora do poziomu 80% zajmie jedynie 15 minut. „To najbardziej ambitny projekt, jakiego się kiedykolwiek podjęliśmy” – mówi Reimold.

Zrównoważony rozwój stanowi podstawę zarządzania naszą firmą. Efektywne pod względem wykorzystania surowców metody produkcji mają w Porsche najwyższy priorytet i są uwzględniane również przy przebudowie naszych głównych zakładów w Zuffenhausen na potrzeby produkcji pierwszego całkowicie elektrycznego modelu Porsche” – wyjaśnia Albrecht Reimold. Do 2019 r. powstaną zupełnie nowe zakłady, fabryka w fabryce. „Naszym celem jest uzyskanie produkcji neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Działamy zgodnie z przyjętym planem. Mission E trafi na rynek przed końcem aktualnej dekady”.

W projekt Mission E firma Porsche inwestuje około 1 mld euro, z czego 700 mln zostanie przeznaczone na prace w zakładach produkcyjnych w centrali w Zuffenhausen. Powstają tu: nowa lakiernia, specjalna strefa montażu oraz 800 metrowy most przerzutowy do transportowania polakierowanych nadwozi i jednostek napędowych na końcowy montaż. Działająca obecnie fabryka silników zostanie rozbudowana z myślą o produkcji napędów elektrycznych. Modernizacja czeka też istniejącą nadwoziownię. Łącznie, Porsche stworzy w Zuffenhausen 1200 nowych miejsc pracy. Przy okazji prowadzone będą też dodatkowe inwestycje, na przykład w centrum rozwoju w Weissach.

W toku jest też planowanie kolejnych projektów. „Myślimy już o innych odmianach Mission E” – mówi Reimold. „Planujemy kolejne auta w pełni elektryczne i badamy odpowiednie segmenty rynku. W ramach długoterminowej perspektywy wraz z Audi pracujemy nad wspólną architekturą dla pojazdów elektrycznych”.

Oddział Porsche Engineering przygotował specjalny system ładowania –  „Porsche Turbo Charging”. Przy napięciu 800 V i szybkości ładowania do 320 kWh zapewnia on wysoką wydajność oraz krótki czas.

Co więcej, Porsche wraz z Audi reprezentują Grupę Volkswagen w strukturach IONITY – spółki joint venture utworzonej wspólnie z koncernami BMW Group, Daimler AG oraz Ford Motor Company. Jej celem jest zbudowanie do 2020 r. oraz późniejsze utrzymanie 400 stacji szybkiego ładowania przy głównych europejskich drogach. Pierwsze z nich mają powstać przed końcem tego roku. Poza IONITY także sieć dealerska Porsche staję się częścią krajowej infrastruktury szybkiego ładowania. Poszczególne placówki będą stopniowo wyposażone w technologię ładowania 800 V. Równocześnie trwa intensywna rozbudowa wewnętrznej infrastruktury Porsche dla „tankowania” aut elektrycznych: w ramach początkowej fazy, na terenie fabryk producenta sportowych aut ruszy 66 stanowisk ze 109 punktami ładowania.

Źródło: Materiały prasowe Porsche

Udostępnij artykuł: