Stacje ładowania Greenway metodą na polski „greenfield”

Stacje ładowania Greenway metodą na polski „greenfield”

Stacje ładowania Greenway metodą na polski „greenfield”

0 komentarzy 📅24 czerwca 2017, 11:46

Na warszawskich ulicach i parkingach pojawia się coraz więcej nowych punktów ładowania. W ostatnim czasie uruchomionych zostało kilka nowych stacji w miejscach użyteczności publicznej (Lidl przy Puławskiej, kompleks biurowców przy Żwirki i Wigury 18, czy salon i serwis samochodowy Mitcar przy Spornej).  Stacje te dopiero co zaczęły funkcjonować, ale pomału pojawia się przy nich coraz więcej „elektryków”. Od grudnia ubiegłego roku w Galerii Mokotów działa szybka stacja ładowania Greenway.  Ładowarka posiada „duże” wtyki: CHAdeMO, CSS i Type 2, co pozwala na „zatankowanie” większości samochodów elektrycznych w około 30 minut. Daje to zupełnie nową jakość dla kierowców takich aut i niewątpliwie ściąga do Galerii nowych klientów. Według statystyk w Polsce zarejestrowanych jest około 800 pojazdów zasilanych energią elektryczną (liczone są auta typowo elektryczne i hybrydy typu plug-in). Ponad 30% z nich jeździ w Warszawie. Zapytaliśmy przedstawicieli firmy Greenway, jaką popularnością cieszy się punkt w centrum handlowym. Odpowiedź przerosła nasze oczekiwania. W najlepszym jak dotąd miesiącu – kwietniu 2017 z ładowarki korzystano 349 razy, czyli tyle, ile mniej więcej jest w mieście samochodów elektrycznych. Statystycznie każdy warszawski kierowca elektryka mógł się ładować na tej stacji co najmniej raz.

– Jak na razie, nie zbieramy danych o indywidualnych ładowaniach poszczególnych użytkowników, korzystających z naszego systemu. – wyjaśnia Damian Gadzialski, dyrektor zarządzający Greenway Infrastructure Poland. – Zaczniemy to robić od września, kiedy ruszy kilkanaście kolejnych naszych stacji. Statystyki pokazują jednak, że szybkie ładowarki mają potencjał i z pewnością są mocno oczekiwane przez kierowców elektryków w całej Polsce.

Poniżej prezentujemy kompletne zestawianie.

Te liczby ewidentnie wskazują, że w takich obiektach inwestycja w stacje ładowania przynosi korzyści zarówno dostawcy usługi ładowania jak i najemcom powierzchni handlowych lub usługowych. W planach Greenway jest aż 75 publicznie dostępnych stacji szybkiego ładowania, które powstaną do końca 2018 roku. Firma zainstaluje je wzdłuż głównych korytarzy transportowych oraz w największych polskich miastach. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Greenway planuje także montaż kolejnych stacji ładowania wspólnie z zainteresowanymi partnerami zarówno w miastach, jak i przy głównych drogach krajowych. Firma zamierza nie tylko świadczyć usługi ładowania, ale także zarządzać infrastrukturą na zlecenie innych podmiotów.

Źródło: materiały prasowe Greenway, Nissan

Udostępnij artykuł: