Systemy bezpieczeństwa będą zbierać anonimowe dane

Systemy bezpieczeństwa będą zbierać anonimowe dane

Systemy bezpieczeństwa będą zbierać anonimowe dane

0 komentarzy 📅25 lutego 2017, 11:20

21 lutego 2017 roku BMW Group i Mobileye ogłosiły zawarcie umowy wprowadzającej technologię generowania danych REM (Road Experience Management – cyfrowane informacje o bieżącej sytuacji na drodze) firmy Mobileye. Technologia ta ma być dostępna w samochodach BMW od 2018 roku.  Umowa ma umożliwić pozyskiwanie danych w czasie rzeczywistym z aut wyposażonych w zaawansowane systemy wspomagające kierowcę (Advanced Driver Assist Systems – ADAS). Obraz z kamer będzie elementem wspierającym autonomiczną jazdę̨ wraz z użyciem najnowszej generacji map o wysokiej rozdzielczości. Wspominana umowa ma na celu dalszą promocję bezpiecznej i niezawodnej jazdy autonomicznej. O wcześniejszym porozumieniu BMW, Intela i Mobileye pisaliśmy we wrześniu 2016 roku.

Jak to będzie działać?

Kamery umieszczone w pojazdach oraz infrastruktura teleinformatyczna umożliwią gromadzenie anonimowych danych z całej floty samochodów. Dzięki systemowi będą identyfikowane i przesyłane do chmury kluczowe informacje (producent deklaruje transfer danych na poziomie tylko 10 kilobajtów na kilometr). Dane te pozwolą̨ dodać do map nawigacyjnych warstwę̨ dynamiczną, dzięki której klienci BMW Group będą̨ mieli dostęp do aktualnych informacji o natężeniu ruchu drogowego, potencjalnych zagrożeniach, warunkach pogodowych oraz np. wolnych miejscach parkingowych.

Dane z czujników BMW będzie można łączyć z danymi innych producentów samochodów, co pozwoli na szersze pozyskiwanie informacji służących do tworzenia Global RoadBook (GLRB – globalnej cyfrowej mapy drogowej) Mobileye. Samochody autonomiczne niewątpliwie wymagają bardzo dokładnych danych nawigacyjnych, a systemy aktualizacji informacji w trybie on-line pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo, wydajność i szybszą adaptację takich technologii.

Partnerem odpowiedzialnym za integrację danych i ich prezentację będzie firma HERE – dostawca map i usług lokalizacyjnych. Trzeba dodać, że wszystkie dane będą zanonimizowane, bez możliwości identyfikacji pojedynczych aut czy kierowców.

Wygląda na to, że przemysł motoryzacyjny bardzo mocno zmierza w kierunku nowoczesnych technologii IT. Naszym zdaniem, właśnie te technologie zaimplementowane z autach staną się kluczowymi przewagami konkurencyjnymi.

Zródło: Materiały prasowe BMW Group

Udostępnij artykuł: