TAXI bez kierowcy = TAXI bez licencji?

TAXI bez kierowcy = TAXI bez licencji?

TAXI bez kierowcy = TAXI bez licencji?

0 komentarzy 📅07 czerwca 2017, 15:11

W ubiegły poniedziałek postaliśmy w długich korkach z powodu protestu taksówkarzy przeciwko przewoźnikom bez licencji. Szczególnie mocno dostało się UBER’owi. Wielu dziennikarzy zastanawia się, czy problem ten jednak nie jest chwilowy. Czy za moment taksówki nie będą w 100% autonomiczne? Potwierdzeniem tej tezy są testy autonomicznego Priusa+ za naszą wschodnią granicą. Firma Yandex działająca na codzień w branży internetowej i wydawca aplikacji Yandex Taxi, przeprowadziła swój pierwszy test samochodów autonomicznych na bazie Toyoty Prius+

W testach na zamkniętym terenie wzięły udział dwa bezzałogowe pojazdy. Oba samochody, choć wymagają dalszego rozwoju, są w stanie poruszać się niezależnie na danej trasie oraz wykrywać i omijać przeszkody, w tym inne samochody i ludzi. Jeśli wyminięcie przeszkody jest niemożliwe, pojazd zatrzymuje się i rusza, gdy staje się to możliwe.

System jest oparty na zestawie czujników i kamer zbierających informacje o samochodzie i jego otoczeniu oraz na oprogramowaniu, które przetwarza dane z sensorów i wyznacza trasę pojazdu. Czujniki i kamery pozwalają określić położenie innych samochodów, ludzi i przedmiotów, rozpoznawać granice jezdni, odczytywać znaki drogowe i inne oznaczenia. Kamera jest w stanie także określić odległość od innych obiektów.

Na dachu samochodu zamontowano lidar 360 stopni, który skanuje otoczenie samochodu. Na podstawie informacji z odbitych fal radiowych system tworzy trójwymiarową mapę i pomaga obliczyć dokładną odległość od obiektów. System uzupełnia radar, który ma większy zasięg od lidaru, co ma istotne znaczenie przy dużych prędkościach. Inne czujniki i odbiorniki GPS pozwalają kontrolować położenie, kierunek i prędkość samochodu, a także na przykład prędkość obrotową poszczególnych kół.

Pierwsze testy samochodów autonomicznych odbyły się na terenie zamkniętym – w Moskwie, w pobliżu głównej siedziby Yandex.  Kolejne testy na drogach publicznych zostały zaplanowane na 2018 rok.

Źródło: materiały prasowe Yandex

Udostępnij artykuł: