Wsparcie dla zielonej motoryzacji

Wsparcie dla zielonej motoryzacji

Wsparcie dla zielonej motoryzacji

0 komentarzy 📅13 grudnia 2015, 13:01

Instytucje rządowe i samorządowe w krajach Europy Zachodniej coraz wyraźniej starają się wspierać kierowców samochodów ekologicznych. Zniżki i przywileje przyznawane są w najróżniejszych formach. Kilka krajów, między innymi Niemcy i Irlandia, zdecydowało się na opracowanie globalnych programów wsparcia.

W cytowanych Niemczech powołano ogólnokrajowy program „National Electric Mobility Platform”, którego celem jest obecności aż 1 mln samochodów niskoemisyjnych (elektrycznych bądź hybrydowych) do 2020 roku na tamtejszych drogach. Jak rząd niemiecki planuje tego dokonać? Oczywiście kusząc kierowców odpowiednimi przywilejami. W tym przypadku jest to zwolnienie z podatku drogowego aż przez 5 lat od daty zakupu auta oraz preferencyjne stawki podatku od tzw. użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Dodatkowo planowana jest budową gęstej sieci stacji szybkiego ładowania na terenie całego kraju.

Przywileje

We wspomnianej Irlandii tamtejszy rząd postawił sobie za cel do 2020 roku 10% udział aut ekologicznych w całej populacji zarejestrowanych samochodów. Zachętą mam być sieć 1500 stacji ładowania dostępnych w miastach i dodatkowo 60 stacji szybkiego ładowania na drogach krajowych (co 60 km). Kierowcy, który decydują się na zakup takiego samochodu mogą również liczyć na 5.000 EUR dotacji bezpośredniej. Zresztą nie tylko Irlandia zdecydowała się na finansowe wsparcie. Do rekordowych należał system estoński, w którym w latach 2011 – 2014 można było otrzymać średnio równowartość 16.500 EUR jako wsparcie zakupu samochodu eko. W tym miejscu trzeba dodać, że najbardziej rozwinięty program oferuje Holandia: zaczynając od dotacji bezpośrednich, przez darmowe stacje ładowania i parkingi, a na ulgach w podatkach kończąc. Podaje się, że rząd Holandii przeznaczył, aż 500 mln. EUR na dotacje w tym zakresie. Efekt? Sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych rośnie znacznie szybciej niż zakładano. W samym tylko Amsterdamie jest więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych niż w całej … Polsce. Właśnie, a w Polsce?

Electric vehicle charging station

Przywileje w Polsce na tle Europy wyglądają bardzo skromnie. W zasadzie nie przewidziano na szczeblu rządowym żadnych ulg, a pojawiające się inicjatywy to pomysły tylko i wyłącznie lokalne. Można na nie liczyć w kilku większych polskich miastach. Niestety brak w tych działaniach spójności. Będąc posiadaczem hybrydy w Warszawie nie przysługują ułatwienia w innym miejscu niż stolica. Każde miasto realizuje własną politykę udogodnień pojazdów niskoemisyjnych. Głównie dotyczą one zmniejszenia lub nie pobierania opłat za parkowanie w strefach oznaczonych jako płatne oraz darmowego korzystania ze stacji szybkiego ładowania.

Wyliczając:

  • Warszawa –  auta niskoemisyjne mogą̨ wjechać na trasę Traktu Królewskiego (zakazane dla ruchu spalinowego),
  • Wrocław –  w strefach oznaczonych jako „B” i „C” nie są pobierane opłaty za parkowanie (nie dotyczy strefy „A”),
  • Szczecin – roczne pozwolenie na parkowanie aut elektrycznych i hybrydowych kosztuje symboliczne 10 zł (standardowo 150 zł),
  • Gdańsk i Toruń –  możliwość bezpłatnego korzystania ze stacji ładowania (dostępne trzy, kolejne w budowie) oraz bezpłatny parking w centrum.
  • Kraków – zwrot 1380 zł za parkowanie w obrębie stref miast, możliwość przejazdu bus-pasami oraz wjazdu do wybranych stref ograniczonego ruchu.
  • Kielce – darmowe parkowanie i bezpłatne ładowanie aut.

Pocieszające jest to, że program lokalnych udogodnień cały czas jest rozwijany i dołączają do niego nowe miasta. Wciąż brakuje jednak rządowych dotacji bezpośrednich. Podsumowując: tej zimy, jeśli ktoś planuje zakup hybrydy lub elektryka, może liczyć jedynie na siebie i ewentualnie wsparcie Św. Mikołaja. Miejmy nadzieję, że w przyszłości dojdzie do tego wsparcie wzorem innych krajów europejskich.  Więcej informacji na temat niskoemisyjnej motoryzacji znajduje się na raporcie przygotowanym wspólnie z Mitsubishi Motors Poland dostępnym bezpłatnie na stronie http://elektrycznahybryda.pl.

Udostępnij artykuł: