Współpraca Mazdy i Toyoty na rzecz elektromobilności

Współpraca Mazdy i Toyoty na rzecz elektromobilności

Współpraca Mazdy i Toyoty na rzecz elektromobilności

0 komentarzy 📅06 sierpnia 2017, 17:54

W ubiegły piątek – 4 lipca 2017 roku –  Mazda i Toyota ogłosiły gospodarczy i finansowy sojusz, który ma dalej wzmocnić współpracę firm na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Porozumienie dotyczy kilku obszarów, a najważniejsze z nich to:

1. Budowa wspólnego zakładu produkcyjnego – w ramach nowego sojuszu Toyota i Mazda postanowiły zbadać możliwość ustanowienia spółki joint venture — zakładu produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych — finansowanej w drodze równych wkładów obu spółek. Byłby to zakład o szacowanej zdolności produkcyjnej w wysokości 300 000 egzemplarzy rocznie. Obecnie spółki oczekują na uzyskanie zgód i zezwoleń właściwych agencji rządowych i wkrótce zaczną prace nad szczegółowymi planami w celu rozpoczęcia działalności nowego zakładu w 2021 r. Otwarcie zakładu wymagać będzie łącznej inwestycji w wysokości około 1,6 miliarda dolarów i wiązać się będzie z utworzeniem nawet 4000 nowych miejsc pracy. Oprócz dotychczasowej współpracy w zakresie produktów i technologii Toyota i Mazda zamierzają wzmocnić konkurencyjność za sprawą nowego wymiaru współpracy produkcyjnej. W nowym zakładzie Mazda zamierza produkować modele crossoverów, które spółka wprowadzać będzie na rynek północnoamerykański, zaś Toyota — model Corolla również na rynek północnoamerykański

2. Badania i rozwój technologii samochodów elektrycznych – Toyota i Mazda zamierzają wspólnie rozwijać technologie na potrzeby podstawowej konstrukcji konkurencyjnych pojazdów elektrycznych. To posunięcie umożliwi obu firmom szybkie reagowanie na zmiany przepisów i trendów rynkowych w różnych krajach. Szczegóły współpracy będą określane w miarę postępu wspólnych działań obu spółek.

3. Badania i rozwój technologii „connected cars”.

4. Rozwój systemów bezpieczeństwa –  Spółki będą wspólnie rozwijać technologie pokładowych, multimedialnych systemów komunikacyjnych w celu zwiększenia wykorzystania technologii informacyjnych w samochodzie. Ponadto, Toyota będzie współpracować z Mazdą w zakresie rozwoju technologii Toyoty pojazd do pojazdu (V2V) i pojazd do infrastruktury (V2I), których celem jest stworzenie mobilnego społeczeństwa wolnego od wypadków drogowych.

5. Rozwój produktów komplementarnych – obecnie Mazda dostarcza kompaktowy sedan dla Toyoty w Ameryce Północnej. W ramach współpracy, Toyota ma dostarczać kompaktową, komercyjną furgonetkę z nadwoziem kontenerowym dla Mazdy w Japonii. Co więcej, obie firmy będą sukcesywnie rozszerzać możliwości współpracy w ramach innych produktów uzupełniających na poziomie globalnym.

Liczby na to, że w niedługiej przyszłości i wałbrzyska fabryka Toyoty będzie beneficjentem tego porozumienia.

Źródło: materiały prasowe Mazda i Toyota

Udostępnij artykuł: